MERIDIAN MOČ.MĚCHÝŘE MM(UB)                     

 

 

Meridián močového měchýře – jang

Čas: 15.–17. hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k noze

 

Průběh dráhy meridiánu: Začíná od vnitřního očního koutku přes čelo k nejvyššímu bodu na hlavě. Jedna malá větev vstupuje do mozku. Hlavní větev meridiánu vede přes týl k šíji. Odtud jdou páteří dvě, popřídadě čtyři pararelní větve směrem dolů. V krajině bederní se jedna větev stáčí dovnitř těla k ledvině

a k močovému měchýři. Obě větve vedou přes hýždě po zadní straně stehna dolů k podkolení jamce. Zde se setkávají a hlavní proud vede bércem k vnějšímu kotníku podél vnější strany chodidla ke konci malíčku. Zde se spojuje s energetickou dráhou ledvin.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava šíje, záda, gluterální krajina, centrální nervový systém, kůže, vnitřní orgány.

Nálady: strach

Element: voda

Rovnováha energie: klid, důvěra odvaha

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti hlavy vnikající do mozku a do oblasti srostlé fontanely, pocit vytlačování očí z hlavy, bolesti připomínající natažení na šíji, bolesti a ztuhlost páteře, bolesti a napětí svalů v oblasti šíje, zad, pasu, sedacích svalů, zákolení, zadní strany lýtek a paty, pocity nevyrovnanosti v pase, zauzlení v jamce za kolenem a pocit řezavých bolestí v lýtkách, vznik hemoroidů, horečnaté stavy se zimniční třesavkou, duševní poruchy projevující se blouzněním, pomateností a záchvaty provázené ztrátou vědomí, slzení, výtok řídkých hlenů nebo krve z nosu, zežloutnutí očního bělma, obtíže spojené s močením, včetně inkontinence a častého močení, zadržování moči, zvětšení prostaty, nemoci kostí, některé formy artritidy a osteoporózy, předčasné vypadávání vlasů, jejich šedivění a ztráta lesku, kazivost zubů, poruchy sluchu, ztráta pohyblivosti malíčku u nohy, nedostatečná výživa šlach v těle, bolestivé pocity chladu v končetinách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Neklid, bázlivost, nesmělost, bezohlednost, lehkovážnost, nedbalost, hyperaktivita autonomního nervového systému s nepřiměřenými reakcemi na stres a s neschopností uvolnit se, ustrašenost. Dále úzkost, bojácnost, netrpělivost, frustrace, zděšení.