MERIDIAN JATER  J (LV)                            

 

 

 

Meridián jater – jin

Čas: 1.–3. hodina
Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající vzestupně od nohy k hrudníku

 

Průběh dráhy: Začíná u nehtového lůžka na vnější straně palce u nohy, vede přes chodidlo, před vnitřním kotníkem se stáčí k vnitřní straně lýtka, pokračuje směrem nahoru ke kolenu a stehnu, ke stydké krajině, obkružuje genitálie a vstupuje do podbřišku. Energie vtéká uvnitř těla do jater a do žlučníku, ale ještě než se vlije do plic, kde se koloběh energetické dráhy uzavírá, rozděluje se pod žebry. Zde začíná cyklus oběhu energie nanovo. Oddělená větev vede podél průdušnice ke krku a dále k oku, odtud pak přes tvář, směrem dolů, obkružuje vnitřek rtů. Další větev stoupá přes čelo k vrcholu lebky.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: postraní části trupu, játra , žlučník, pankreas, urogenitální orgány

Nálady: hněv

Element: dřevo

Rovnováha energie: spokojenost, umění odpouštět, pocit štěstí, chuť do života

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Kromě onemocnění souvisejících s funkcemi jater jsou s dráhou spjaty i lokální poruchy, např. otok šourku u mužů a podbřišku u žen, potíže s předkláněním a zakláněním trupu, bolesti v kříži a hlavy, hučení v uších, rozostřené vidění, suchost očí, pocity plnosti v podžebří, zvracení, zácpa, průjmy, poruchy trávení, pomočování nebo zaražení močení, zvýšená únava, střídavé otékání šourku. Svalové křeče v průběhu dráhy, onemocnění šlach, kloubů a vaziva. Obličej je suchý a má barvu prachu, měkké, slabé, křehké nehty, vlasy bez lesku. Migréna, bolesti v oblasti hrudi a zad, poruchy menstruace, záněty močových cest, bolesti v lýtku, vysoký krevní tlak, epilepsie.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nadměrná sebekontrola, pocit slabého sebeovládání, nevyrovnané chování a emoce, výbuchy zuřivosti, vztek, impulsivní projevy, zvýšená podrážděnost, přecitlivělost na hluk, silné vůně a chuti, frustrace, nepružnost myšlení, přepracovanost s neschopností uvolnit se, přílišné plány. Dále vztek, hněv, zášť, zlost, pomstychtivost.