MERIDIAN PLIC P(LU)     

 

 

Meridián plic - jin

Čas: 3.–5. hodina
V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

Obecná charakteristika: jinová dráha, probíhající sestupně od hrudníku k ruce

 

Průběh dráhy: Začíná ve středu dutiny břišní, dotýká se tlustého střeva, vede nahoru k bránici a do plic. Na povrch vystupuje pod klíční kostí a je možné ji stimulovat dlaněmi. Pokračuje po vnitřní straně paže k lokti, podél předloktí a končí na vnější straně konce palce u ruky. Další jeho větev zahýbá přes zápěstí a vede k ukazováčku , kde se setkává s meridiánem tlustého střeva.

Orgány a okrsky pod vlivem: nos,hrdlo, plíce hrudník, horní končetiny

Nálady: smutek

Element: kov – vzduch

Rovnováha energie: pokora, skromnost, radost, spokojenost tolerance
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Souvisejí s jednotlivými funkcemi plic. Typickými jsou zde dýchací obtíže, kašel, astma, pocity dušnosti a plnosti v hrudi, bolesti v jamce klíční kosti, bolesti v krku, zimnice, horečky s pocením i bez něj, snížená odolnost vůči chladu a infekcím, ale i srdeční arytmie, bolesti v zápěstí a ramenou, problémy s močením, některé ekzémy, skvrny na pokožce, suchá a drsná kůže, ztráta ochlupení.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Emoční otupělost, deprese, melancholie, sebepodceňování, stísněnost, pohrdání, lítost, ironie.