Kdo se domnívá, že bylinky nejsou účinné, plete se. Jejich účinnost je zakořeněná letitou praxí po celá století. Definované lékopisy by se dnes hodily k léčbě různých onemocnění, pojďme se podívat na ty, které se dochovaly. Víte o tom, že více, než ¼ léků používaných dnes, obsahuje extrakty bylin, o kterých jste možná nevěděli? Nejde jen o Echinaceu, která svým fialovým květem připomíná kužel a je známým antibiotikem.

Je to třeba i vrbová kůra používaná jako lék proti bolesti nebo aloe nazývané jako lokální anestetikum. Je to jen malý zlomek výčtu, který vám dále rozšíříme o další bylinky.

Alternativní forma medicíny zabývající se i energií jin/jang asijského směru je podobná. Všechny tyto formy léčby jsou založeny na holistickém přístupu a trochu jiném lékařském ošetření, než jsme zvyklí. Spoléhají se a opírají o bylinky, ze kterých čerpají nesčetné množství výhod a léčí člověka jako celek i s jeho duchovními potřebami.

Staré léky není dobré vytěsnit z naší mysli, když se pomocí nich můžeme začít uzdravovat. Některé z nich jsou velmi silnými medikamenty, např. lékořice na bolest v krku nebo včelí vosk, pyl a heřmánek na další neduhy.

Bylinky indiánských kmenů

indian-art-467709_960_720Nikdo přesně neví, jak domorodí lidé v Americe přesně určovali, které rostliny mohou mít léčivé vlastnosti, ale metoda pokusu a omylu byla zřejmě jednou z nejčastějších. Ke zkoumání jim zřejmě přispívala i zvířata, která rostliny konzumovala, účinky se tedy dostavovaly právě u nich.

Dokonce i obyčejný Aspirin je odvozen od salicinu, který je látkou chemické povahy získáván z vnitřní kůry vrby, v dávných dobách používané při horečce a bolesti.

Tyto léky byly velmi často podávány prostřednictvím čajů nebo past, vše určené pro požití nebo na externí aplikaci. V případě mastí či obkladů se léčilo také přímým vložením do otevřené rány. Dnes není technika přímého vkládání léčiva do rány doporučována z hlediska rizika infekce. Některé druhy rostlin jsou nebezpečné. Třeba jmelí je v podstatě jedovaté a není-li používáno tak, jak má, může mít i kontraproduktivní smrtící účinek. Pokud tedy váháte nad tím, jak rostlinu používat nebo jste dokonce těhotná či kojíte, je nutné konzultovat tyto rostliny a jejich využití s vaším lékařem.

 

Zde je seznam:

Vojtěška – uvolňuje trávení, používá se na podporu srážení krve, při léčbě artritidy, posiluje močový měchýř, ledviny a kosti. Pozitivně působí na zlepšení imunitního systému.

Aloe – listy aloe obsahují vysoké množství aloe gelu, který může být použit k léčbě popálenin, bodnutí hmyzem a ran.

Osika – vnitřní kůra nebo xylém se dávaly do čaje k léčbě horečky, kašle a bolestí. Měli byste vědět, že obsahuje salicin, který je také nalezený ve vrbové kůře a ta je základní složkou pro aspirin.

Včelí pyl – smíchaný s jídlem dodává energii, podporuje trávení a posiluje imunitní systém. Pokud jste však alergičtí na včelí bodnutí, budete s největší pravděpodobností alergičtí i na pyl.

Včelí vosk – používá se ke zklidnění popálenin a bodnutí hmyzem, včetně včelích žihadel, je možné jej použít pouze externě

Ostružiní – můžete použít kořen, kůru a listy. Rozdrťte a použijte na čaj k léčbě průjmu, ke snížení zánětu a stimulaci látkové výměny. Jako kloktadlo tlumí bolesti v krku, vředy v ústech a záněty dásní.

Černý maliník – Rozdrťte kořeny a připravte si z nich čaj nebo ho uvařte a žvýkejte. Je ke zmírnění kašle, průjmu a dalším střevním potížím.

Pohanka – semena pohanky se dávají do polévky nebo z nich jde udělat chutnou kaši. Lidé pomocí těchto semen snižovali vysoké hodnoty krevního tlaku. Tato semena jsou velmi prospěšná a užitečná při srážení krve, také zlepšují trávení.

Kájenská paprika – lusky se používají jako lék proti bolesti, pokud jsou užívány s jídlem nebo v čaji. Můžete je také použít k léčbě artritidy a trávicím potížím. Ve formě prášku se aplikovala na rány ke zvýšení průtoku krve – působí jako antiseptikum a anestetikum v jednom.

Heřmánek – listy a květy heřmánku jsou dobré na střevní problémy a nevolnosti