Kapitola 27 Porod

17.06.2012 12:35

 

Kapitola 27
 
Porod
 
Téma porodu je zatíženo spoustou strachu a pověr, které ženy, které miminko čekají, velice ovlivňují. Spousta babských povídaček přežívá dodnes a pnou se kolem tohoto tématu v mnoha kulturách. Některé se předávají z generace na generaci a stále se jim věří, ačkoliv se dnešní doby už vůbec netýkají. 
Dívky vyrůstají ve víře, že narození miminka musí být bolestné a může je stát život, ačkoliv jejich výchova tomuto podání odporuje. Nevědomí si ho ale udrželo a držet bude, dokud to nebude zrušeno. Tento strach provází spoustu žen celým těhotenstvím a ony se pak diví, že dítě bylo porozeno „pod strachem“ Ten se u novorozeňat projevuje kolikami, extrémní plachostí, silnou rebelií, křikem nebo jinými symptomy, kterými trpí i rodiče. 
Doplňkový tlak vzniká urgentním přáním mnoha rodin po nejstarším synu, udržovateli rodu.
Mnoho porodních asistentek a lékařů podalo zprávu o tom, že po té, co nastávající maminka byla uvolňujícím procesem odpoutána od své matky, probíhal porod mnohem lehčeji. Zničila-li nastávající maminka ještě pouta k postoji nebo tradicím rodiny, osvobodila se tak od oněch negativních názorů, které zatěžovali tuto původně přirozenou a obšťastňující událost. Naštěstí už dnes mají mladí rodiče velké množství informací, které jim pomáhají očekávat narození potomka pozitivně. S touto nabízenou pomocí a s možností osvobodit se od zastaralých konceptů, strachů a pověr se může stát narození dítěte velice šťastnou zkušeností.
Rodí-li matka za takového předpokladu, nepřenáší na dítě strach. Dítě tak bude nejen šťastnější a zdravější, ale i snáze vychovatelné. Starý „duševní majetek“ se nabízí ještě ve spoustě rodin, jeho vliv by však měl být eliminován. A to i tím, že rodiče, jež miminko čekají, dnes již navštěvují různé přípravné kurzy a díky tomu, praktickému seznámení se s těmito novými přístupy a metodami ohledně těhotenství a porodu, mají možnost těmto metodám stále více důvěřovat. 
Další zastaralý názor ohledně těhotenství je ten, že by se nastávající maminka měla v mnoha směrech šetřit, aby ochránila plod. No, celá tato tématika je nejasná, existuje spousta vzájemně si odporujících pravidel a pojednání, která v konečném důsledku jen vytvářejí strach. Mne například má matka donekonečna strašné až příšerné symptomy a průvodní jevy mého narození. Pořád dokola mi předhazovala všechny podrobnosti svých třídenních porodních bolestí, které musela až do mého porodu vydržet, vždy to zakončovala slovy, že jí to málem stálo život. Toto utrpení mi nijak zvlášť nedodalo odvahy mít vlastní děti. Vzhledem k tomu ale, že jsem jedináček, po dětech jsem toužila a toto mé přání nejspíše zapudilo strach, který mi jako dítěti impregnovala matka.
Mé první dítě, dcera, přišlo na svět konvenčním způsobem. Kvůli zmírnění porodních bolestínem dostala narkózu. Takže jsem přišla nejen vědomí, že se dítě narodilo, ale doslova a do písmene jsem také utekla před bolestmi, které mi naprogramovala má matka. Při druhém těhotenství jsem se rozhodla rodit za plného vědomí. Nedostala jsem žádné léky a byla jsem jednou z prvních, které porodily přirozeným způsobem, což byla metoda, která se v Americe v té době právě zaváděla. Doktor mi ukázal, jak se mám při nástupu porodních bolestí uvolnit hlubokým dýcháním, a podpořit tak průběh porodu. Jak jsem to tak dělala, rychle jsem zjistila, že mohu s bolestmi pracovat, místo toho, abych šla proti nim. Nebyl to sice zrovna bezbolestný porod, ale bolesti se díky tomu dařilo držet v mezích. Šťastným aspektem bylo, spolupodílet se na průběhu porodu. Přispěla jsem k tomu, aby se má dcera dostala na svět co nejpřirozenějším způsobem. Největším dárkem za to bylo zažít, jak má dcera vstupuje do světa, vidět jí ještě na světle spojenou pupečníkovou šňůrou se mnou, před tím, než ji přestřihli. 
Tento zážitek mi uštědřil ještě jednu obrovskou lekci, lekci pro lepší zacházení s denním stresem. Odkryla jsem, že únava je úzce spojena s odporem. Pokud se jakékoliv věci pokoušíme odolávat, vzdorovat, nadměrně se vypneme a ustrneme, což způsobí blokování toku energie. To, tento neproudící tok, tento nedostatek energie, se projevuje jako únava.